Ekonomi

Euro/TL yılın en yüksek seviyesini gördü

Investing.com – ABD’de enflasyonun Ekim’de yıllık bazda %7,7 ile beklenti altında kalması ve datanın akabinde açıklama yapan Fed yetkililerinin daha yavaş faiz artışını gündeme alacaklarını açıklamasıyla dolar endeksi 170,70’e geriledi. Bu düzey Eylül ayının en düşük düzeyi olurken ABD 10 yıllık tahvil faizi de %3,80’e indi.

Euro/TL yılın en yükseğinde

Dolardaki düşüşün tesiriyle euro/dolar bugün 1,0240’a çıkarak 15 Ağustos sonrası en yüksek düzeye çıktı. Dolar/TL de 18,50 altı denemeler yapıyor. Parite ve dolar kuru tesiriyle bugün euro/TL 19 düzeyini test ederek 20 Aralık 2021’deki tarihi tepe sonrası en yüksek düzeye çıktı.

Ayın birinci haftası FOMC toplantısında faiz artış suratının yavaşlayacağı ancak sonuncu faizin iddialardan yüksek olacağı tarafında açıklama gelmesiyle dolar endeksindeki yükselişle parite euro/dolar 0,9740’a euro/TL ise 18,08’e kadar gerilemişti. Tarım dışı istihdam ve enflasyon datalarının akabinde dolardaki düşüşle parite bu ay içinde %4’e yakın yükseliş kaydetti. Euro/TL de bu ay içinde %4’e yakın yükseliş gösterdi ve yılın doruğuna çıktı.

Günün devamında faiz fiyatlamasına bağlı dolardaki düşüşün devam etmesi parite ve euro kurundaki yükseliş hareketinin devam etmesini sağlayabilir.

Yazar: Necdet Erginsoy

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu