Ekonomi

Altcoin dalışı kripto piyasasını dibe itiyor: Bitcoin 29.150 dolara düşüyor

Kripto para birimleri, Salı öğleden sonraki ani satışlar dışında çoğunlukla düşük rakamlarda.

CoinDesk Piyasa Endeksinde (CMI) yüzde 1,3’lük düşüşe öncülük ediyor dalgalanma(XRP), dogecoin( DOGE), puantiye(DOT), Çokgen (MATIC) ve tek takas (UNI) gibi altcoinlerin her biri son 24 saatte %4’ten fazla değer kaybetti. Nispeten sorunsuz performans gösteren bitcoin (BTC) ve ether (ETH) yüzde 1’den daha az düştü.

Kriptodaki bu olumsuz hareketler, ABD’nin Temmuz ayı perakende satış raporunun beklenenden çok daha güçlü gelmesinden kaynaklanıyor olabilir. Atlanta Fed’in perakende satış verilerini içeren GSYİH modeli, üçüncü çeyrekte ABD GSYİH sonuçlarında yüzde 5 büyüme öngörüyor. Bu, Fed’in faiz oranlarını yükseltmeyi bırakmasını gerektirecek türden bir ortam yaratmaz.

Döviz firması OANDA’nın kıdemli piyasa analisti Ed Moya, CoinDesk’e şunları söyledi: “Tahvil piyasası satışları devam ederken, kripto para birimleri düşmeye devam ediyor ve merkez bankasının sıkılaştırma politikasını sürdürme riski arttıkça küresel tahvil getirileri yükseliyor. Politikanın sonu bekleniyordu ama şimdi durum iyi görünmüyor.”

gelişmelerin ardından Nasdak, S&P 500 ve Dow Jones Sanayi Ortalaması yüzde 1’den fazla düştü. 10 ve 30 yıllık ABD Hazine tahvil faizleri ise 2023’ün en yüksek seviyelerini gördü.

Kripto kışı devam ediyor

Kripto segmentinin 2023’te bir dereceye kadar istikrar kazandığı algılansa da, fiyatlar ve alım satım faaliyetleri, ayı piyasası koşullarının devam ettiğini gösteriyor. The Block’un bildirdiğine göre, piyasa yapıcı GSR, şirketten ayrılanlar arasında CFO Jonathan Hugh ile birlikte işten çıkarmalara devam ediyor. Bir GSR sözcüsü, “Piyasa koşulları nedeniyle ticari operasyonlarımız ve stratejimiz değişti” dedi.

Geçen Ekim ayında şirket, çalışanlarının yaklaşık yüzde 10’unu işten çıkarma kararı aldı.

Bu yazı ilk olarak CoinDesk Türkiye’de yayınlanmıştır.

haber-eyyubiye.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu