Haber

Gazze’deki katliamı durdurmak için BM’de eller kalktı! İsrail’i sevindiren 2 Müslüman ülke var

Ürdün’ün öne sürdüğü ve aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 50’ye yakın ülkenin ortak sunduğu karar, 193 üyeli BM Genel Kurulu’nun Özel Acil Filistin oturumunda oylandı. Karar, 45 “çekimser” ve 14 “hayır” oyuna karşılık 120 oyla kabul edildi. Çekimser kalan ülkeler arasında Irak ve Tunus’un da yer alması dikkatlerden kaçmadı.

BİNLERCE KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

İsrail‘nin Gazze’ye yönelik tam abluka ve bombardımanı 7 Ekim’den bu yana devam ediyor. Bu akşam 7 Ekim’den bu yana en yoğun hava saldırılarının gerçekleştiği kentte şu ana kadar 3 bin 38’i çocuk 7 bin 326 kişi hayatını kaybetti.

TASLAK KARAR KABUL EDİLDİ

Bombardımanlar devam ederken Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, Gazze’de “derhal, kalıcı ve kalıcı insani ateşkes” çağrısında bulunan ve düşmanlıkların durdurulmasını talep eden bir karar taslağını kabul etti.

14 ÜLKE REHBER OY VERDİ

Genel Konsey, bağlayıcı olmayan kararı 120 lehte, 14 aleyhte ve 45 çekimser oyla ezici bir çoğunlukla kabul etti. Red oyu veren ülkeler ise Avusturya, Hırvatistan, Çekya, Fiji, Guatemala, Macaristan, Mikronezya, İsrail, Nauru, Marshall Adaları, Papua Yeni Gine, Paraguay, Tonga ve ABD oldu.

KANADA’NIN DEĞİŞİKLİK TALEPLERİ REDDEDİLDİ

BM Genel Kurul oturumunda Kanada’nın karar taslağında değişiklik talebi üye ülkeler tarafından reddedildi. Kanada, tasarıya “Hamas’ın 7 Ekim’deki terör saldırılarının kınanmasının” eklenmesini talep etmişti.

TUNUS VE IRAK KABUL EDİLDİ

“Acil, tam, güvenli ve kesintisiz insani erişim” çağrısında bulunan karara iki Müslüman ülke olan Tunus ve Irak’ın çekimser kalması oylamaya damgasını vurdu.

Kaynak: Haberler.com / Dünya

golmarmara-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu